نحوه مطالعه دروس عمومی کنکور سراسری

نحوه مطالعه دروس عمومی کنکور سراسری
نحوه مطالعه دروس عمومی کنکور سراسری

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه مطالعه دروس عمومی کنکور سراسری

با مشاوران گروه الومشاوره از تلفن ثابت بدون کد و صفر با شماره زیر تماس بگیرید

۹۰۹۹۰۷۲۹۵۸

پاسخگویی از ۹ صبح تا ۹ شب حتی ایام تعطیل

کنکور سراسری هر ساله برای ۵ گروه آزمایشی ریاضی ، تجربی ، انسانی ، هنر و زبان برگزار می گردد که دروس عمومی در هر ۵ گروه آزمایشی مشترک و شامل دروس ادبیات ، دین و زندگی ، عربی و زبان انگلیسی می باشند. بسیاری از داوطلبان از تاثیری که دروس عمومی بر رتبه و تراز آن ها دارد ، غافل اند و برای این دروس آن طور که باید وقت صرف نمی کنند در حالی که می توان با گنجاندن دروس عمومی در برنامه درسی و مطالعه آن ها می توان به راحتی درصدهای بالایی را کسب نمود.

چرا برخی از داوطلبان علاقه ای به مطالعه دروس عمومی ندارند ؟

یکی از دلایل بی علاقگی داوطلبان به مطالعه دروس عمومی ، عدم آگاهی از شیوه های صحیح مطالعه و یا به عبارتی اشتباه خواندن است. ممکن است داوطلبی یک درس را به کرات مطالعه کند اما در مرحله تست زنی نتیجه ای را که مورد انتظارش است ، کسب نکند و همین موضوع باعث شود که از مطالعه آن درس دلسرد شود تنها دلیلی که باعث می شود شما نتوانید در یک درس موفق نشوید ، غلط خوانی است. در واقع هر درس ساختار خاص خود را دارد که باید متناسب با ساختاری که دارد ، شیوه های درست مطالعه را به کار گرفت برای مثال شما قطعا نمی توانید دو درس ادبیات و دین و زندگی را به یک صورت مطالعه کنید زیرا درس ادبیات در مقایسه با دین و زندگی مفهومی تر می باشد.

یکی دیگر از دلایل نخواندن دروس عمومی توسط داوطلبان بی اهمیت دانستن این دروس است و گمان می کنند وقتی که برای مطالعه درسی مانند دینی صرف می کنند ، هدر می رود اما این موضوع را در نظر داشته باشید که نخواندن دروس عمومی باعث می شود تا داوطلبان دیگر به راحتی بر شما پیشی بگیرند بنابراین برای موفقیت در کنکور به هیچ وجه از هیچ کدام از دروس عمومی غافل نشوید حتی اگر برای مطالعه دروس عمومی دیر اقدام کرده باشید ، ناامید نشوید زیرا این دروس در مقایسه با دروس اختصاصی آسان تر و دارای حجم کمتری است و به راحتی می توانید با صرف جند ساعت در روز آن ها را مطالعه و جمع بندی کنید.

نحوه مطالعه دروس عمومی کنکور سراسری

ادبیات فارسی

درس ادبیات از مباحث مختلف قرابت معنایی ، لغت و املاء ، زبان فارسی ، آرایه ها و … تشکیل شده است که بایستی هر کدام را به صورت جداگانه مطالعه نمود البته می توانید به صورت درس به درس و مطابق با آزمون های آزمایشی نیز پیش بروید و در کنار درس به درس خواندن ، تست های مربوط به آرایه ها و قرابت معنایی را نیز به صورت جداگانه نیز کار کنید.

برای مبحثی مانند قرابت معنایی که ۹ تست از آن طراحی می شود ، هر چقدر بیشتر شعر بخوانید راحت تر می توانید ارتباط میان اشعار را پیدا کنید و تست زدن برای شما آسان تر خواهد بود 

فرهنگ و معارف اسلامی

حدود ۷۰ الی ۷۸ درصد تست های کنکور دین و زندگی در ارتباط با آیات و روایات طراحی می شود بنابراین باید تمرکز اصلی شما بر همین مبحث باشد متاسفانه کتاب درسی آیات و روایات را به خوبی پوشش نداده است و باید حتما در کنار کتاب درسی از یک کتاب کمک آموزشی استفاده نمود. پس از مطالعه روزنامه وار و آشنایی با کلیت مبحث از کتاب درسی ، به سراغ کتاب کمک آموزشی بروید و بند به بند آن را با دقت هر چه تمام تر بررسی کنید بعد از انجام دادن دو مرحله بالا حال می توایند به سراغ حل تست بروید.

به هیچ عنوان مطالعه درس دین و زندگی را به بعد از عید موکول نکنید زیرا برخی از داوطلبان کنکوری تصور می کنند به دلیل حفظی بودن مطالب ممکن است تا زمان کنکور ، از حافظه پاک شوند در حالی که شما می توانید با مطالعه ۴ ساعت در هفته این درس ، تا زمان کنکور حداقل ۳ بار مرور کل ۳ کتاب را داشته باشید و خیالتان از این درس راحت باشد که تمام مباحث را چند بار مطالعه کرده اید.

نکته مهم دیگر در درس دین و زندگی این است که این درس نیز مانند سایر دروس نیاز به حل تست دارد و در واقع شما با حل تست ها با تله های تستی آشنا می شوید و از طرفی دیگر تست کارکردن نوعی مرور به حساب می رود و می تانید در زمان مرور به جای مطالعه کتاب ، تست کار کنید.

زبان عربی

ریشه اصلی عدم موفقیت داوطلبان در درس عربی و مابقی دروس در ضعف پایه ای آن هاست بنابراین کاری که باید انجام داد این است که از پایه شروع به مطالعه نمود. درس عربی از آن دست درس هایی است که باید در برنامه روزانه قرار داده شود و نیازی هم نیست که زمان زیادی برای این کار اختصاص داد و با روزی ۳۰ دقیقه مطالعه این درس میتوان به سطح معقولی رسید.

اولین مبحثی که برای مطالعه درس عربی بایستی شروع شود ، مباحث پایه دهم می باشد زیرا شما باید قواعد پایه این درس رو خیلی خوب و دقیق یاد بگیرید و سپس به سراغ پایه های بالاتر بروید. تست های درس عربی شامل ۲۵ سوال بخش های ترجمه و تعریب ، قواعد و درک مطلب تشکیل شده است که سالانه ۸ الی ۹ تست یعنی ۳۲ الی ۳۶ درصد به تست های ترجمه اختصاص یافته است و شما  می توانید با یادگیری تکنیک های حل سوالات ترجمه ، به راحتی درصد ۳۶ این بخش را کسب کنید.

زبان انگلیسی

درس زبان انگلیسی جز دروس فرار محسوب می شود و فقط مرور و تمرین بسیار زیاد لازمه یادگیری این درس می باشد. لغات زبان بدون تکرار از حافظه شما پاک می شوند ، اما این کار در به تسلط رسیدن هرچه زودتر شما تاثیر زیادی دارد. در کنار مطالعه لغات ، باید بتوانید لغات را در جملات انگلیسی هم به خوبی معنی کنید بنابراین از یادگیری لغات زبان در جملات نمونه غافل نشوید که می تواند تاثیر زیادی در یادگیری شما داشته باشد

پس از آنکه لغات زبان رو خیلی اصولی مطالعه کردید ، نوبت به تست زنی می رسد. اگر روال کنکور تغییر پیدا نکند ، در آزمون امسال هم ۷ تست مرتبط به لغات طراحی می شود و تست زنی تاثیر زیادی در افزایش مهارت شما دارد.

تاثیر منابع کمک آموزشی در افزایش بازدهی مطالعه 

بدون شک همه ی شما از تاثیری که منابع کمک آموزشی در روند یادگیری دارند ، آگاه هستید و برخی از کتاب های کمک آموزشی موجود در بازار به قدری خوب کتاب درسی را پوشش داده اند که حتی می توان از آن ها به عنوان منبع اول و اصلی مطالعه استفاده کرد. اگرچه مطالعه کتاب های درسی در اولویت هستند اما توصیه می شود در کنار هر یک از کتاب های درسی خود یک کتاب دوم به عنوان منبع کمک آموزشی داشته باشید  تا در کنار یادگیری عمیق مباحث بتوانید با حل تست های کنکوری و استاندارد تسلط خود را افزایش دهید. اما چگونه بهترین منابع کنکوری را تهیه کنیم ؟ 

در ادامه مطلب برای هر یک از دروس عمومی دو کتاب معرفی شده است که می توانید یکی از آن دو را تهیه و مطالعه کنید.

زبان و ادبیات فارسی

زبان عربی

فرهنگ و معارف اسلامی

زبان انگلیسی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه مطالعه دروس عمومی کنکور سراسری

با مشاوران گروه الومشاوره از تلفن ثابت بدون کد و صفر با شماره زیر تماس بگیرید

۹۰۹۹۰۷۲۹۵۸

پاسخگویی از ۹ صبح تا ۹ شب حتی ایام تعطیل

 

شما می توانید در قسمت دیدگاه سوالات خود را با مشاوران ما درمیان بگذارید …