معرفی دانشگاه کردستان

دانشکده علوم پایه:

دانشکده علوم به عنوان اولین دانشکده دانشگاه کردستان در سال ۱۳۵۲ خورشیدی تاسیس گردید و هم اکنون یکی از قطب‌های علمی کشور محسوب می‌شود که در رشته‎‌ها و مقاطع مختلف از کارشناسی تا دکتری دانشجو تربیت می‌کند. این داﻧﺸﮑﺪه از ﻟﺤﺎظ ﺗﻌﺪاد و ﺗﻨﻮع رﺷﺘﻪ بزرگترین دانشکده دانشگاه کردستان به حساب می‌آید.

دانشکده مهندسی:

دانشکده مهندسی دانشگاه کردستان در سال ۱۳۷۴ تاسیس شده‌ است؛ و هم اکنون با دارا بودن ۷ گروه آموزشی در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می پذیرد.

دانشکده کشاورزی:

فعالیت های آموزشی و پژوهشی دانشکده کشاورزی دانشگاه کردستان از سال ۱۳۷۰ آغاز و پس از گذشت دو دهه، در حال حاضر نقش کلیدی را در آموزش کشاورزی در استان کردستان ایفا می کند. حضور بیش از ۷۰ عضو هیات علمی جوان و توانمند به صورت تمام وقت در گروه های آموزشی مختلف، امکانات آزمایشگاهی، مزارع و گلخانه‌های تحقیقاتی طیف گسترده‌ای از فعالیت های آموزشی و پژوهشی را در زمینه های مختلف کشاورزی موجب شده است.

در حال حاضر دانشکده کشاورزی در ۸ گروه آموزشی شامل گروه های علوم دامی، زراعت و اصلاح نباتات، گیاهپزشکی، علوم باغبانی، علوم و مهندسی آب، علوم و مهندسی خاک، مهندسی بیوسیستم و اقتصاد کشاورزی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری  فعال و مبادرت به پذیرش دانشجو می‌نماید.

دانشکده علوم انسانی و اجتماعی:

دانشکده علوم انسانی و اجتماعی از مهر ماه سال ۱۳۹۱ پس از تفکیک از دانشکده ادبیات و علوم انسانی رسما فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی خود را آغاز کرد. این دانشکده در حال حاضر ۵۳ عضو هیات علمی تمام‌ وقت دارد که از این تعداد ۲ نفر استاد، ۸ نفر دانشیار، ۴۰ نفر استادیار، و ۳ نفر مربی می‌باشد.

دانشکده زبان و ادبیات:

دانشکده زبان و ادبیات از مهر ماه ۱۳۹۱ پس از تفکیک از دانشکده ادبیات و علوم انسانی رسما فعالیته ای آموزشی و پژوهشی خود را به عنوان یک دانشکده مستقل آغاز کرد. این دانشکده در مدت کوتاهی توانسته است با ایجاد رشته گرایش های نو و استخدام اعضای هیئت علمی قدمی بزرگ در ارتقای شاخص های آموزشی و پژوهشی دانشگاه کردستان بردارد. این دانشکده در حال حاضر دارای ۳۴ عضو هیات علمی است که از این تعداد ۲ نفر استاد، ۶ نفر دانشیار و بقیه استادیار  هستند.

دانشکده زبان و ادبیات هم اکنون شامل چهار گروه آموزشی است که در رشته های زبان و ادبیات کردی در مقطع کارشناسی، زبان و ادبیات عربی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و زبان و ادبیات فارسی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می پذیرد. گروه زبان و ادبیات انگلیسی شامل سه گرایش زبان و ادبیات انگلیسی، آموزش زبان انگلیسی و زبان شناسی همگانی است که هر کدام در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد. این دانشکده دارای یک مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان است که برگزاری دوره های آموزش زبان فارسی برای دانشجویان خارجی دانشگاه کردستان را بر عهده دارد.

دانشکده هنر و معماری:

با توجه به ارزش و اهمیت رشته ­های معماری و شهرسازی در سطح داخلی و بین المللی و  دانشگاه کردستان به ترتیب در سال های ۱۳۷۸، ۱۳۸۶ و ۱۳۹۵ رشته­های معماری، شهرسازی و موسیقی را دایر نمود. دو گروه معماری و شهرسازی ابتدا بخشی از دانشکده مهندسی بودند اما در سال ۱۳۹۲ با راه ­اندازی دانشکده هنر و معماری پس از سال­ ها تلاش و پیگیری­ های فراوان به آن پیوستند. دانشکده هنر و معماری در راستای برنامه توسعه­­ خود، در حال طرح­ ریزی برای اضافه کردن دیگر رشته های هنر در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و همچنین  مقطع دکتری تخصصی برای برخی از رشته­ های این دانشکده می­ باشد.

دانشکده منابع طبیعی

دانشکده منابع طبیعی در سال ۱۳۷۴ تاسیس گردید و شامل رشته های زیر کی باشد:

  • جنگلداری
  • مهندسی طبیعت گرایش مرتع و آبخیزداری
  • مهندسی محیط زیست
  • ژئومورفولوژی
  • شیلات
  • آب و هواشناسی