معرفی دانشگاه اراک

معرفی دانشگاه اراک
معرفی دانشگاه اراک

در صورتی که در حین و یا پس از مطالعه مطلب زیر در خصوص

“معرفی دانشگاه اراک”

نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتری در این زمینه یا موضوعات دیگر دارید، میتوانید با مرکز الومشاوره تماس بگیرید. تا سوالات و ابهامات شما به طور کامل برطرف شوند

۹۰۹۹۰۷۲۹۵۸

تماس فقط از تلفن ثابت بدون کد و صفر

مشاورین ما همه روزه (حتی ایام تعطیل) از ساعت ۹ صبح الی ۱۲ شب آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما میباشند

 

دانشگاه اراک یکی از دانشگاه‌های بزرگ ایران و زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. این دانشگاه تاکنون بیش از ۴۱،۰۰۰ فارغ‌التحصیل داشته‌ است. موقعیت مکانی این دانشگاه به گونه‌ای است که به دو دانشگاه مجزا، در دو پردیس دانشگاهی تقسیم گردیده‌است. دانشکده های این دانشگاه در شهرک دانشگاهی واقع در کمربندی اراک در منطقه‌ای بین سردشت و سنجان واقع شده که در این شهرک دانشگاهی تمام امکانات تخصصی مرتبط با هر رشته فراهم می‌باشد.

در ادامه این مطلب قصد داریم تا به صورت تکمیلی در مورد “معرفی دانشگاه اراک”، دانشکده ها و رشته های ارائه شده در این دانشگاه بپردازیم در صورت تمایل این مقاله را تا انتها مطالعه بفرمایید.

تاریخچه دانشگاه اراک

در سال ۱۳۵۰ تعدادی از استادان دانشگاه تهران و دانش سرای عالی سابق، مقدمات تاسیس یک موسسه آموزش عالی خصوصی را در اراک ایجاد نمودند و در مهرماه همان سال، فعالیت این واحد آموزشی در چهار رشته فیزیک،شیمی، زیست‌شناسی و زبان و ادبیات فارسی با پذیرش ۴۸۰ دانشجو با نام مدرسه عالی مرجان در محلی اجاره ای آغاز شد.

این موسسه در اواخر سال ۱۳۵۱ با نام مدرسه عالی علوم اراک وابسته به دانشگاه تربیت معلم تهران و با مدیریت دولتی و با افزودن رشته ریاضی به فعالیت خود ادامه داد. در آذرماه سال ۱۳۶۸ این موسسه به‌طور مستقل و با عنوان دانشگاه تربیت معلم اراک فعالیت خود را پی گرفت. این دانشگاه در سال ۱۳۷۰ در رشته علوم تربیتی با گرایش تکنولوژی آموزشی و در رشته دبیری الهیات و معارف اسلامی و همچنین در سال ۱۳۷۱ و ۱۳۷۳ به ترتیب زبان انگلیسی و رشته‌های دبیری ادبیات عرب و تربیت بدنی اقدام به پذیرش دانشجو نمود.

معرفی دانشکده های دانشگاه اراک

دانشکده علوم انسانی:

این دانشکده رشته های روان‌شناسی، علوم تربیتی، تکنولوژی آموزشی، الهیات، علوم قرآن و حدیث، معارف اسلامی، تاریخ، تاریخ دوره اسلامی، مشاوره. این دانشکده واقع در پردیس مرکزی دانشگاه اراک با وسعت ۳۸۰۰ متر مربع است که در حال حاضر در ۶ گروه آموزشی و ۱۱ رشته تحصیلی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا با امکاناتی از جمله سالن دفاعیه، سایت کامپیوتری دانشجویان ارشد و دکتری، کلاس‌های سمعی و بصری، آزمایشگاه روان‌شناسی، استودیو و لابراتوار عکاسی مجهز مشغول فعالیت می‌باشد.

لازم به ذکر است گروه تربیت بدنی با ساخته شدن دانشکده علوم ورزشی از این دانشکده به سردشت منتقل شد و دانشکده ادبیات و زبان‌ها هم در همین مکان قرار دارد ولی با ساختار آموزشی و رئیس دانشکده جداگانه. در حال حاضر فضای این دانشکده برای گروه‌های فعلی کافی و مجهز می‌باشد. در سال ۱۳۹۸ مجوز پذیرش رشته مشاوره توسط مسئولین دانشگاه اراک گرفته شد و از مهر ماه همین سال اقدام به پذیرش ۴۰ دانشجو در رشته مشاوره صورت پذیرفت.

دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی:

این دانشکده رشته های زبان و ادبیات فارسی، زبان و ادبیات عربی،زبان و ادبیات انگلیسی، مترجمی زبان را در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می دهد.

دانشکده حقوق و علوم اقتصادی:

این دانشکده رشته های حقوق، اقتصاد و مدیریت صنعتی را ارائه می دهد. و در سال ۱۳۹۷ افتتاح‌شد اما ساختمان این دانشکده تقریبا عمری مصادف با تاسیس دانشگاه دارد با اسم سابق این دانشکده فعالیت خود را با رشته حقوق و اقتصاد شروع‌ کرد ولی در سال ۱۳۹۷ رشته مدیریت صنعتی نیز به آن اضافه‌ شد.

دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی:

این دانشکده شامل، محیط زیست، گیاهان دارویی و معطر، علوم باغبانی، مهندسی آب، ماشین آلات کشاورزی، علوم دامی، مهندسی مکانیک بیوسیستم است و تاریخ تاسیس آن به سال ۱۳۸۰ برمی‌گردد و با ۷ گروه آموزشی فعال می‌باشد. مکان فعلی این دانشکده تا حدودی استاندارد است ولی به علت نیمه‌متمرکز بودن ذاتی رشته‌های کشاورزی و وجود واحد گلخانه آموزشی دانشکده واقع در سایت مرکزی و مزرعه و کارگاه آموزشی به مساحت ۱۶۰ هکتار بوده که به صورت وقف در اختیار دانشگاه بوده و سالیانه به افراد خارج از دانشگاه اجاره داده می‌شود.

دانشکده فنی‌مهندسی:

این دانشکده ۷ گروه آموزشی دارد که تخصصی‌ترین امکانات و آزمایشگاه‌ها در این مکان قرار دارد. دانشکده فنی و مهندسی پس از تصویب در سال ۱۳۷۹ با ۱۱۰۰۰ مترمربع فضای آموزشی و کمک آموزشی مورد بهره‌برداری قرار گرفت و از ساختمان استیجاری قدیم به مکان جدید در پردیس سردشت منتقل شد.

دانشکده علوم پایه:

این دانشکده رشته های ریاضیات، فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی، آمار را ارائه می دهد. همچنین دانشکده علوم پایه پس از تصویب در سال ۱۳۸۱ با ۱۲۰۰۰متر مربع فضای آموزشی و کمک آموزشی مورد بهره‌برداری قرار گرفت و از ساختمان مرکزی به مکان جدید در پردیس سردشت منتقل شد. این دانشکده در مقطع کارشناسی دارای ۴ گروه آموزشی ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی با ۷ گرایش و در دوره کارشناسی ارشد با ۴ گروه آموزشی و ۲۴ گرایش و در مقطع دکتری با گرایش‌های: شیمی آلی، شیمی معدنی، شیمی فیزیک، فیزیک نظری، فیزیک حالت جامد، فیزیک ذرات بنیادی، زیست سلولی تکوینی فعالیت می‌نماید که دانشجویان دوره‌های روزانه و شبانه در مقاطع مختلف با استفاده از وسایل و تجهیزات پیش‌بینی شده برای هر گروه آموزشی به فعالیت می‌پردازد.

در سال ۹۰ با ایجاد گرایش‌های بین رشته‌ای تحت عناوین نانو شیمی، نانو فیزیک، بیوشیمی و اکولوژی گیاهی موافقت گردید همچنین در سال ۱۳۹۱ با هدف توسعه تحصیلات تکمیلی با ایجاد رشته‌های فیزیک هسته‌ای و فیزیک اتمی ملکولی و ریاضی محض با گرایش‌های جبر و هندسه و آنالیز در دوره دکتری با حضور اساتید مجرب به خدمات علمی و پژوهشی می‌پردازد.

دانشکده هنر و معماری:

این دانشکده رشته های فرش، صنایع دستی، گرافیک، نقشه کشی را ارائه می دهد.

دانشکده علوم ورزشی:

رشته های رفتار حرکتی و روان‌شناسی ورزشی، آسیب‌شناسی و فیزیولوژی، مدیریت ورزشی در مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه ارائه می گردد. این دانشکده در سال ۱۳۹۵ تاسیس شد. گروه تربیت بدنی تا پیش از تاسیس دانشکده علوم ورزشی در دانشکده علوم انسانی فعال بود ولی با ساخته‌شدن این دانشکده به سردشت منتقل‌شد. این دانشکده مجهز به سالن ورزشی تخصصی با بهترین امکانات ورزشی می‌باشد و با ۳ گرایش فعال است.

رتبه علمی دانشگاه اراک

در حال حاضر ۷۱۶۰ دانشجو و ۵۲۱ استاد در این مرکز مشغول فعالیت می باشند. بر اساس تحلیل های انجام شده این مرکز تاکنون ۲۶۸۳ مقاله علمی در نشریات و همایش های داخلی منتشر نموده است. دانشگاه اراک صاحب امتیاز و ناشر ۴ مجله تخصصی است و تا کنون ۷ همایش توسط دانشگاه اراک برگزار شده است. علاوه بر این تاکنون ۵۷۴۴ مقاله معتبر بین المللی نیز از این مرکز استخراج شده است.

خوابگاه‌های دانشگاه اراک:

  • خوابگاه شهید غلام رضا رضایی (برادران)
  • خوابگاه امیرکبیر (برادران)
  • خوابگاه الزهرا (خواهران)

علاقه مندان به این دانشگاه می توانند هم از طریق شرکت در کنکور سراسری و هم از طریق ثبت نام در رشته های که این دانشگاه بر اساس سوابق تحصیلی جذب می نماید وارد این دانشگاه شوند. چنانچه سوالات بیشتری در مورد “معرفی دانشگاه اراک” و یا انتخاب رشته کنکور سراسری داشته باشید می توانید با مشاوران با تجربه مرکز الو مشاوره در ارتباط باشید.

در صورتی که در حین و یا پس از مطالعه مطلب زیر در خصوص

“معرفی دانشگاه اراک”

نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتری در این زمینه یا موضوعات دیگر دارید، میتوانید با مرکز الومشاوره تماس بگیرید. تا سوالات و ابهامات شما به طور کامل برطرف شوند

۹۰۹۹۰۷۲۹۵۸

تماس فقط از تلفن ثابت بدون کد و صفر

مشاورین ما همه روزه (حتی ایام تعطیل) از ساعت ۹ صبح الی ۱۲ شب آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما میباشند

 

شما می توانید در قسمت دیدگاه سوالات خود را با مشاوران ما درمیان بگذارید …