ماری جوانا و تاثیر آن بر مغز

ماری جوانا و تاثیر آن بر مغز
ماری جوانا و تاثیر آن بر مغز

در صورتی که در حین و یا پس از مطالعه مطلب زیر در خصوص

“ماری جوانا و تاثیر آن بر مغز”

نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتری در این زمینه یا موضوعات دیگر دارید، میتوانید با مرکز الومشاوره تماس بگیرید. تا سوالات و ابهامات شما به طور کامل برطرف شوند

۹۰۹۹۰۷۲۹۵۸

تماس فقط از تلفن ثابت بدون کد و صفر

مشاورین متخصص ما همه روزه (حتی جمعه و ایام تعطیل) از ساعت ۹ صبح الی ۱۲ شب آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما میباشند

 

گل یا ماری جوانا نوعی گیاه است. این گیاه حاوی مقادیر قابل توجهی از ماده شیمیایی به نام کانابینوئید است که بر سیستم مرکزی اعصاب تاثیر مستقیم می گذارد. بالاترین درصد این ماده شیمیایی در برگ و گل این گیاه موجود است که در مصارف پزشکی و داروسازی از آن استفاده می شود. در واقع یکی از شایع‌ترین مواد محرک و اعتیاد آوری است که این روزها توسط نوجوانان و جوانان مصرف می‌شود‌.

درصد نوجوانانی که رو به سوی مصرف انواع ماری جوانا آورده‌اند ‎، در سال‌های اخیر رو به طرز چشمگیری رو به افزایش بوده و در نتیجه تعداد افراد مصرف کننده که به دنبال ترک ماری جوانا یا حشیش هستند نیز افزایش یافته است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد “ماری جوانا و تاثیر آن بر مغز” می توانید این مقاله را تا انتها مطالعه نموده و در صورت لزوم نیز برای دریافت راهنمایی های بیشتر در مورد ترک اعتیاد خود با مشاوران با تجربه ما در تماس باشید.

درصد نوجوانانی که به سمت مصرف انواع ماری جوانا روی آورده‌اند ‎، در سال‌های اخیر رو به طرز چشمگیری رو به افزایش بوده است.

ماری جوانا و انواع آن

ماری‌جوانا ، حشیش یا اسم متعارف آن “گل” از جمله مواد مخدر کندکننده فرآیند های طبیعی بدن است ، به این معنی که با تاثیر گذاشتن بر پیام رسان های عصبی ، سرعت انتقال آن ها از مغز به بدن را کاهش می دهد. حشیش نوعی آرام بخش خفیف است که مصرف آن باعث احساس آرامش و خواب عمیق می شود. به علاوه این ماده مخدر دارای خاصیت توهم زایی خفیف نیز می باشد ، یعنی این که فرد تاحدودی واقعیت ها را با اوهام و خیالات ترکیب می کند.

حشیش را با نام های مختلفی از جمله ماری جوانا ، علف ، گراس ، وید ، بنگ ، پات ، و سیگاری نیز می‌شناسند. ماری‌جوانا از برگ و گل گیاه شاه‌دانه به‌دست می‌آید و همانند همه فرآورده‌های گیاه شاه‌دانه ، تتراهیدروکانابینول ترکیب موثر و عامل اصلی آثار سرخوشی‌آور آن است که تنها یکی از صدها ترکیب شناخته‌شده گیاه شاهدانه به‌ شمار می‌رود.

تاثیرات ماری جوانا بر مغز

“ماری جوانا و تاثیر آن بر مغز” شامل تاثیرات کوتاه مدت و بلند مدت است:

تاثیرات کوتاه مدت:

 • ایجاد اشکال در حافظه کوتاه مدت
 • اضطراب شدید
 • رفتار عجیب همچون توهم دیداری و شنیداری
 • وحشت
 • هذیان گویی
 • افزایش شدید اشتها
 • سرخی چشم ها
 • تاثیر مخرب روی شش‌ها
 • از دست دادن هویت شخصی
 • افزایش زمان واکنش به پدیده ها و اتفاقات پیرامون
 • افزایش ضربان قلب و خطر سکته مغزی
 • تاثیرات منفی در دوران بارداری
 • مشکلاتی در هماهنگی عصب و عضله به خصوص در رانندگی
 • مشکلات و اختلالات جنسی در مردان
 •  احتمال ابتلا به عفونت های انتقال یافته از فعالیت های جنسی در خانم ها

تاثرات بلند مدت:

 • کاهش میزان IQ
 • آسم
 • مشکلات باروری
 •  خطر ابتلا به اسکیزوفرنی ، اختلال مسخ واقعیت ، اختلال دو قطبی و حملات پانیک افسردگی 
 • افت تحصیلی و افزایش احتمال ترک تحصیل
 • اختلال در یادگیری و تفکر
 • احساس رضایت کمتر در زندگی
 • اعتیاد به مصرف
 • عدم برقراری ارتباط صحیح و خشونت
 • رفتار غیر انسانی همچون دزدی یا دروغگویی
 •  درگیری بیشتر با بیکاری و مشکلات مالی

تاثیر ماری‌جوانا چه مدت در بدن مصرف‌کننده باقی می‌ماند؟

THC موجود در ماری جوانا یا حشیش به سرعت توسط بافت‌های چربی اندام‌های مختلف بدن جذب شده و در بدن به مدت طولانی باقی مانده و به کندی دفع می‌گردد. معمولا آزمایش‌های معمولی ادرار ، وجود THC در بدن فردی که حتی یک‌ بار ماری جوانا مصرف کرده است را بعد از هفت تا ده روز هنوز مثبت نشان می‌دهد. در افرادی که مصرف‌کنندگان دائمی ماری‌جوانا هستند ، نیز پس از گذشت دو تا چهار هفته از آخرین مصرف آن‌ها هنوز آزمایشات وجود THC در بدن آن‌ها را نشان می‌دهند.

با هر بار مصرف هزاران سلول مغز برای همیشه می‌میرد!

آنچه بسیاری از جوانان درباره مصرف این ماده بر آن تاکید دارند معتاد نشدن به آن است. مثلا برای توجیه می‌گویند ما دوستی داشتیم که سال‌ها شیشه مصرف می‌کرد ، ولی برایش اتفاقی نیفتاده! ما این جمله یا جملاتی همانند این را بارها از بیماران شنیده‌ایم. این جمله‌ها در حقیقت گزینش جملاتی است که مغز دوستشان دارد و برای توجیه بیماری توسط بیمار انتخاب می‌شود. این انکار را در مصرف همه مواد می‌بینیم. زمانی که بیمار در این مرحله است ، جملاتی مانند من معتاد نیستم ، تفننی مصرف می‌کنم یا هر زمان دلم بخواهد کنار می‌گذارم را می‌شنویم.

اما چرا جوانان آن‌ قدر به دنبال به دست آوردن شادی و هیجان سریع‌اند؟؟

جوانان به دنبال شادی سریع الاثرند ، شادی که خیلی راحت به دست بیاید و برایش مجبور نباشند زمان و انرژی زیادی صرف کنند. جوانان خیلی اوقات هم دنبال فرارند. یعنی راه‌ حل مسئله را بلد نیستند و صورت‌ مسئله را پاک می‌کنند. مثل بیکارند یا از کسی که دوستش دارند جداشده‌اند ، به‌جای اینکه راه‌حل مسئله را بیابند صورت‌ مسئله را پاک می‌کنند ، یعنی همین که فعلا چند ساعتی را با دوستانشان شاد باشند کافی است. بنابراین خیلی از جوانان به دلیل بلد نبودن مهارت‌های زندگی به شادی زودگذر اکتفا می‌کنند. در لحظه زندگی کردن شاید شعار خوبی باشد ، اما معنای آن را برخی جوانان اشتباه فهمیده‌اند.

اثر شناسی ماده مخدر ماری جوانا

ماری جوانا دارای ۴۸۳ ترکیب شیمیایی است ، که تاثیرات حاصل از مصرف ماری جوانا به ۶۴ نوع کانابینوئید موجود در این گیاه باز می‌گردد. تی‌اچ‌سی عامل اصلی اثرات سرخوشی‌آور و روان‌گردان ماری جوانا و سی.بی.دی باعث اثرات آرام‌بخشی آن است. درحالی‌ که اکثر داروهای روان‌گردان در یکی از دسته‌های محرک ، کندساز ، یا توهم‌زا قرار می‌گیرند ، ماری‌جوانا در بین این دسته‌ها واقع اثرات میانی از خود نشان می‌دهد.

ماری‌جوانا می‌تواند حاوی بین ۳٪ تا ۲۲٪ تی.اچ.سی باشد. کم ترین مقداری از تی.اچ.سی که دارای اثرات روان‌گردان باشد حدود ۱۰ میکروگرم در یک کیلوگرم وزن بدن است. مدت زمان دوام اثر ماری‌جوانا تا حد زیادی به قدرت ماری‌جوانای مصرفی و نیز مقدار مصرف بستگی دارد اما اوج آن از ۲۰ دقیقه تا گاهی ۱ ساعت و اثرات آن نوعا برای دو تا سه ساعت باقی می‌مانند.

برای ترک ماری جوانا چه باید کرد؟

ترک ماری جوانا ، علف ، گل و حشیش حتی در کسانی که مصرف مداوم این ماده را دارند امکان‌پذیر است. زیرا اگرچه اعتیاد معمولا ناخواسته ایجاد می‌شود اما به رغم معتاد بودن هنوز فرد می‌تواند مصرف مواد را به تعویق انداخته و یا از مصرف خودداری کند و این امر ، نیازمند مراجعه به یک کلینیک ترک اعتیاد با خدمات درمان اعتیاد ، خدمات روانشناسی و خدمات روانپزشکی است.  هنوز داروی خاصی برای درمان و ترک اعتیاد ماری‌جوانا شناخته نشده است و برنامه‌های درمانی اغلب بر مشاوره و سیستم‌های حمایتی گروهی متمرکز شده‌اند.

پزشکان خانوادگی می‌توانند منبع حمایت و هدایت خوبی برای نوجوانانی باشند که مشکل مصرف ماری جوانا دارند. مطالعات تجربی و کلینیکی نشان داده‌اند که درمان‌های گروهی و فردی که در برگیرنده تکنیک مصاحبه انگیزشی و آموزش راه‌های کاهش و ترک مصرف مواد باشند می‌تواند در درمان این افراد موثر واقع گردد.

چنانچه امکان مراجعه حضوری به مراکز ترک اعتیاد را نداشته باشید برای انجام مشاوره های اولیه برای اقدام به ترک اعیتاد و موضوع “ماری جوانا و تاثیر آن بر مغز” می توانید با روانشناسان مجرب مرکز الو مشاوره در خصوص انجام اقدامام اولیه در تماس باشید. همچنین می توانید سایر مطالب روانشناسی ما را نیز مطالعه نمایید:

در صورتی که در حین و یا پس از مطالعه مطلب زیر در خصوص

“ماری جوانا و تاثیر آن بر مغز”

نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتری در این زمینه یا موضوعات دیگر دارید، میتوانید با مرکز الومشاوره تماس بگیرید. تا سوالات و ابهامات شما به طور کامل برطرف شوند

۹۰۹۹۰۷۲۹۵۸

تماس فقط از تلفن ثابت بدون کد و صفر

مشاورین متخصص ما همه روزه (حتی جمعه و ایام تعطیل) از ساعت ۹ صبح الی ۱۲ شب آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما میباشند

 

شما می توانید در قسمت دیدگاه سوالات خود را با مشاوران ما درمیان بگذارید …