عوارض مصرف شیشه و راهکارهای ترک آن

عوارض مصرف شیشه و راهکارهای ترک آن

در صورتی که در حین و یا پس از مطالعه مطلب زیر در خصوص

“عوارض مصرف شیشه و راهکارهای ترک آن”

نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتری در این زمینه یا موضوعات دیگر دارید، میتوانید با مرکز الومشاوره تماس بگیرید. تا سوالات و ابهامات شما به طور کامل برطرف شوند

۹۰۹۹۰۷۲۹۵۸

تماس فقط از تلفن ثابت بدون کد و صفر

مشاورین ما همه روزه (حتی ایام تعطیل) از ساعت ۹ صبح الی ۱۲ شب آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما میباشند

 

شیشه، یک ماده مصنوعی ترکیبی قوی و بسیار اعتیاد آور و محرک است. بیشتر مصرف کنندگان شیشه از ۱۸ تا ۳۵ سال سن دارند و یکی از دروغ هایی که افراد معتاد به این ماده مخدر در ابتدا می شنوند این است که این ماده یک محرک است که هیچ گونه اعتیادی ندارد.  این ماده در داروهای لاغری غیر مجاز دست ساز استفاده می شود و بسیار اعتیاد آور است.

حالتی که شیشه در فرد مصرف کننده ایجاد می کند شبیه به حالت انسان در زمان اعتیاد به اکستازی است. استفاده از شیشه بسته به میزان مصرف و مدت مصرف می تواند همه زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد، طوری که زندگی فردی، خانوادگی، اجتماعی ، روانی، روابط و سلامت جسمی فرد را به طور کامل بهم می ریزد. چناچه موضوع “عوارض مصرف شیشه و راهکارهای ترک آن” برایتان جالب اشت و قصد دارید تا اطلاعات بیشتری را در این زمینه کسب نماید تا انتهای این مقاله با ما باشید.

عوارض مصرف شیشه

عوارض شیشه بر بدن و عملکرد مغز:

استفاده طولانی مدت از این دارو منجر به کاهش شدید IQ و باعث ایجاد حالات عجیب روحی و آسیب های غیر قابل برگشت به سلول های عصبی می شود. احساس خوبی که فرد از مصرف شیشه به دست می آورد، ناشی از رها شدن مقدار زیادی دوپامین در مغز است. بیشتر مواد مخدر همین مکانیسم را در بدن ایجاد می کنند و باعث می شوند احساس سرخوشی و لذت کاذب در مصرف کننده به وجود بیاید.

همچنین می تواند باعث افسردگی ، پارانویا و توهم شود. سو مصرف شیشه می تواند فشار خون را نیز تحت تاثیر قرار دهد و مصرف طولانی مدت آن باعث آسیب به رگ های خونی در مغز و خونریزی مغزی و افزایش خطر سکته مغزی می شود. سموم این مواد مخدر حافظه را مختل می کند و به مرور باعث از دست دادن مهارت های حرکتی و هماهنگی خواهد شد. افراد مبتلا به اعتیاد شیشه علائم فیزیکی متمایزی مانند نوع و رنگ پوست دارند، که پوست آن ها به شدت کدر و تیره می شود.

عوارض شیشه روی سیستم بدنی:

این افراد همچنین دائما در زیر پوست خود احساس سوزش شبیه به گزش حشرات را دارند. گاهی بر روی پوست آن ها زخم هایی مانند مته ایجاد می شود، که عمدتا بر روی صورت و بازوها اتفاق می افتد. مصرف شیشه به صورت متداول، روی دندان ها اثر گذاشته و باعث بیماری های و ایجاد علائمی بر دهان و دندان می شود. در واقع بزاق را که به تجزیه اسید های مواد غذایی و باکتری ها کمک می کنند، خشک می کند و در نتیجه اسیدهای ناشی از مواد غذایی در مینای دندان می ماند و به مرور باعث آسیب و از بین رفتن دندان ها می شود.

بسیاری از این آسیب ها غیر قابل برگشت است، لیکن تا حد زیادی به شخص و شدت اعتیاد آن ها بستگی دارد. برخی از معتادان ممکن است دندان های کاملا فاسد داشته باشند، اما در برخی دیگر، بعضی حفره هایی خفیف بر روی دندان ها و علائمی بر روی لثه ایجاد می شود.

تاثیرات کوتاه مدت مصرف شیشه

 • خشکى دهان و حالت تهوع
 • افزایش سرعت تنفس
 •  بی خوابی 
 • سردردهاى طاقت فرسا
 • تعرق بیش از اندازه بدن
 • سرگیجه و بالارفتن فشارخون
 • بالارفتن حرارت بدن و تپش قلب
 • خشکى، سوزش و ترک لب ها
 • بزرگ شدن مردمک چشم
 • لرزش دست ها و انگشتان
 • نوعى حالت سرخوشى و ناآرامى
 • خشونت و رفتار خصمانه
 • گرسنگی بیش از حد و پرخوری
 • افسردگی و عدم تعادل روانی
 • تحریک پذیری بالا
 • داشتن اضطراب زیاد
 • توهم، پرحرفی و تکرار حرف ها
 • تغییر ناگهانى در رفتار و گفتار و اختلال در درک
 • اختلال و بى نظمى در وظایف کلیه و ریه ها
 • افزایش نیاز و فعالیت جنسى فردبه صورت غیر عادی

راه های ترک و درمان شیشه

عوارض مصرف شیشه و راهکارهای ترک آن

روش درمانی ماتریکس:

در الگوی درمانی ماتریکس، برای درمان اعتیاد به شیشه، جلسات آموزشی نیز برای خانواده فرد معتاد در نظر گرفته شده است تا خانواده هم آگاهی و دانش لازم، در مورد این بیماری و نحوه رفتار صحیح با فرد معتاد را بعد از درمان بیاموزد. حمایت اجتماعی و آموزش پیش‌گیری از لغزش هم جزئی از برنامه جلسات این درمان است.

هر جلسه درمان ماتریکس، حدود ۴۵ دقیقه تا یک ساعت برگزار می‌شود. در این جلسات، اتفاقات روزهای گذشته و مسائل مطرح شده در جلسه قبل مرور می گردد، سپس جلسه ادامه می یابد. انجام آزمایشات ادرار به صورت زمان بندی شده و تصادفی از جمله اجزا مهم در الگوی درمانی ماتریکس در ترک شیشه می باشد که معمولات در مراکز درمانی ترک اعتیاد قبل از برگزاری جلسه انجام می شود تا درمانگر بتواند بر اساس نتایج آزمایشات در طول دوره درمان، وضعیت پیشرفت بیمار و مسیر بهبودی او را ارزیابی کند و آموزش ها و مداخلات درمانی خود را مطابق با بهبود فرد تنظیم نماید.

روش دی اس تی DST:

روش دی اس تی DST از جمله روش های طولانی مدت محسوب می شود که با کاهش  مصرف مواد در طی ده ماه در گام های بیست و یک روزه صورت می گیرد. این روش معروف به گروه های کنگره ۶۰ که توسط یک بیمار اعتیاد بهبود یافته ایرانی ایجاد شده تلفیقی از اصول گروه‌های ۱۲ قدمی و روش‌های ترک تدریجی مواد می باشد.

در این روش تنتور تریاک جایگزین ماده مصرفی مانند شیشه شده و پس از هر ۲۱ روز یک پنجم مقدار مصرف کاهش یافته تا پس از ۱۰ ماه مصرف به صفر می‌رسد.در حقیقت جسم، روان و جهان بینی مثلت درمانی در کنگره ۶۰ محسوب می‌شود. به این منظور برای مصرف‌کنندگان مواد کلاس‌های آموزشی فردی و گروهی برگزار می‌شود تا آن‌ها بتوانند نحوه تفکر خود را که تحت تأثیر مصرف شیشه با تحریف زیادی روبه رو شده اصلاح کنند.

متادون درمانی: 

از جمله روش های درمان اعتیاد با استفاده از دارو درمانی می باشد. درمانگر می تواند متادون را جایگزین مصرف شیشه نماید که کاملا کنترل شده و تحت نظر وی انجام می شود و به مرور زمان پس از مدت کوتاهی فرد هم از مصرف شیشه و هم متادون بی نیاز می شود.

باید توجه داشته باشید که به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به ترک شیشه ننمایید زیرا ممکن است عوارض و آسیب های جبران ناپذیری برای فرد داشته باشد و حتما برای ترک آن از یک فرد متخصص مشورت بگیرید.

روش دوازده‌ قدمی:

روش بهبودی دوازده قدمی گروهی خودیاری است که توسط افراد بهبود یافته تشکیل می‌شود که قصد کمک کردن به مصرف‌کنندگان دیگر را دارند. در ایران شناخته‌شده ترین گروه دوازده‌قدمی برای ترک مواد گروه NA است که شامل بهبود یافته‌های مصرف مواد افیونی مانند تریاک و هروئین است. 

نقش خانواده در ترک اعتیاد:

یکی از اولویت های ترک اعتیاد در افراد، آموزش خانواده ها برای یادگیری شرایط و رفتارهای جدید است. چرا که بیمار معتاد بعد از ترک دچار علائم و نشانه هایی به دلیل ترک شیشه می شود که اعضای خانواده باید نحوه برخورد صحیح با آن ها را بدانند. چرا که پس از اعتیاد به مرور رفتار خانواده نیز عوض شده و مطابق با رفتارهای اعتیاد گونه فرد شکل پیدا کرده است.

علائم ترک شیشه چگونه است؟

 • خلق ملال انگیز
 • خستگی مفرط
 • توهم و رویاهای زنده و ناخوشایند
 • پرخوری و یا افزایش قابل توجه اشتها و تغییر وزن
 • کندی شدید روانی حرکتی و گاهی تحریک پذیری
 • افزایش شدید میل به مصرف دوباره شیشه

تمامی افراد اعم از افرادی که با بیماری اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند و یا خانواده های آن ها می توانند برای دریافت راهنمایی های بیشتر در مورد “عوارض مصرف شیشه و راهکارهای ترک آن” با مشاران با تجربه و آموزش دیده مرکز الو مشاوره در ارتباط باشید. سایر مطالب پبشنهادی در مورد اعتیاد:

در صورتی که در حین و یا پس از مطالعه مطلب زیر در خصوص

“عوارض مصرف شیشه و راهکارهای ترک آن”

نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتری در این زمینه یا موضوعات دیگر دارید، میتوانید با مرکز الومشاوره تماس بگیرید. تا سوالات و ابهامات شما به طور کامل برطرف شوند

۹۰۹۹۰۷۲۹۵۸

تماس فقط از تلفن ثابت بدون کد و صفر

مشاورین ما همه روزه (حتی ایام تعطیل) از ساعت ۹ صبح الی ۱۲ شب آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما میباشند

 

شما می توانید در قسمت دیدگاه سوالات خود را با مشاوران ما درمیان بگذارید …