علت وابستگی کودک به والدین و راه های درمان آن

عامل را شناسایی کنید:

بزرگترین عامل ایجاد کننده این شرایط می تواند تحولات و تغییرات در شرایط عادی زندگی باشد؛ برای مثال به دنیا آمدن یک خواهر یا برادر یا رفتن به یک خانه جدید. با این حال، تحولات ساده و پیش پا افتاده که به وابستگی بچه منجر می شوند.

تغییر در روال روزمره به خاطر بیماری یا سفر هم می تواند باعث شود که بچه بیشتر به والدین اش بچسبد. به علاوه، تجربه های تکان دهنده مانند توفان، آتش سوزی یا فرار از سگ ترسناک همسایه هم می تواند از عوامل اصلی بروز این مشکل باشد!

ترس های کودک را کشف کنید:

زمانی که متوجه شدید کودک تان عادت کرده مدام به شما بچسبد، باید سعی کنید درباره این مسئله با او صحبت کنید. به هیچ عنوان احساسات یا ترس های او را نادیده نگیرید و با شفقت و محبت با او صحبت کنید. به او اطمینان خاطر بدهید که اگر بترسد و به پدر یا مادر نیاز داشته باشد مشکلی پیش نخواهد آمد. سعی کنید از طریق احساساتش، راهکارهایی پیشنهاد بدهید تا به او کمک کند.

کودک را برای دور ماندن آماده کنید:

به هیچ عنوان بدون اطلاع قبلی خانه و کودک را ترک نکنید زیرا این کار باعث می شود تا کودک این تفکر را داشته باشد که شما هر لحظه ممکن است او را ترک کنید و تنهایش بگذارید. می توانید با کودکتان صحبت کنید و برای او توضیح دهید که وقتی شما در خانه نیستید برایش مشکلی پیش نمی آید.

پس سعی کنید از ابتدا گاهی کودکتان را تنها بگذارید  کودک باید یاد بگیرد که همیشه قرار نیست والدینش کنارش باشند به همین دلیل تمرین کنید تا مدت زمانی کودکتان را پیش کسی بگذارید.

برنامه هایش را مرور کنید:

سعی کنید تا حد امکان کارها و برنامه های کودک تان را پیگیری کنید. به عبارت دیگر، اگر دنیای کودک تان تغییر کرده، از این مسئله مطمئن شوید که تمام چیزهای دیگر قابل پیش بینی هستند. به خصوص اگر این تغییرات مربوط به تغییرات بزرگ زندگی است. این مسئله باعث می شود بتوانید احساس تشویش او را کمرنگ کنید تا بداند که بسیاری از چیزها مثل قبل بوده و تغییری نکرده است.

محدودیت هایی برایش قائل شوید:

باید سعی کنید محدودیت هایی هم برای او قائل شوید. بهتر است به کودک تان بگویید که محدودیت چیست؟ در برخی مواقع برای والدین زمانی که کودک وابسته خود را به مهدکودک می سپارند.

با کودک بازی کنید:

علت وابستگی کودک به والدین و راه های درمان آن

با انجام بازی قایم موشک کودک اطمینان می یابد که دوباره می تواند افرادی را که دوستشان دارد را ببیند پس با کودک خود قایم موشک بازی کنید. هنگام ترک کردن کودک ساعت بازگشت خود را به او بگویید و در همان ساعت که قول داده اید برگردید زیرا کودکان زیر پنج سال به شدت نگران عدم بازگشت و از دست دادن والدین شان هستند.

به استقلال او احترام بگذارید:

وقتی این رفتار کودک تان فروکش کرد، به رفتارهای او در قبال داشتن شخصیتی مستقل احترام بگذارید و او را به این کار تشویق کنید و اصلا تنبیه اش نکنید. هیچ وقت ترس ها و احساساتش را به مسخره نگیرید و بگذارید خیالش از این مسئله راحت شود که بی چون و چرا دوستش دارید.