طریقه مصرف قرص اورژانسی (ضد بارداری) زمان و نحوه خوردن

طریقه مصرف قرص اورژانسی (ضد بارداری) زمان و نحوه خوردن
طریقه مصرف قرص اورژانسی (ضد بارداری) زمان و نحوه خوردن

در صورتی که در حین و یا پس از مطالعه مطلب زیر در خصوص

“”

نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتری در این زمینه یا موضوعات دیگر دارید، میتوانید با مرکز الومشاوره تماس بگیرید. تا سوالات و ابهامات شما به طور کامل برطرف شوند

۹۰۹۹۰۷۲۹۵۸

تماس فقط از تلفن ثابت بدون کد و صفر

مشاورین متخصص ما همه روزه (حتی جمعه و ایام تعطیل) از ساعت ۹ صبح الی ۱۲ شب آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما میباشند

 

در بین داروهای پیشگیری از بارداری ، لوونورژسترول از جمله داروهای بسیار موثر به شمار می‌رود. این دارو که نوعی پروژسترون مصنوعی به شمار می‌رود ، با جلوگیری از ترشح گونادوتروپین‌های هیپوفیز قدامی ، از تخمک‌گذاری جلوگیری می‌کند.

قرص اورژانسی ضد بارداری ، نوعی درمان اورژانسی برای پیشگیری از بارداری ناخواسته پس از یک رابطه جنسی مشکوک و محافظت نشده همچون پاره شدن کاندوم در هنگام رابطه جنسی ، خارج شدن کاندوم ، وارد شدن منی به داخل واژن در روش جلوگیری طبیعی از بارداری ، فراموش کردن مصرف قرص های ضد بارداری ، تجاوز جنسی و …است. با خواندن این مقاله اطلاعات زیادی در مورد “طریقه مصرف قرص اورژانسی(ضد بارداری) زمان و نحوه خوردن” و نکاتی که هنگام استفاده از این قرص اورژانسی باید در نظر بگیرید ، کسب خواهید کرد.

قرص اورژانسی را چگونه باید مصرف کرد؟

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات در مورد مصرف داروهای ضدبارداری فوری ، عدم اطلاع خانم‌ها از طرز صحیح مصرف این‌ گونه ترکیبات است و همین مشکل در بسیاری اوقات ، سبب بروز بارداری‌های ناخواسته در افراد می‌شود. داروی لوونورژسترول به شکل قرص و هر بسته آن دو تایی است. اولین دوز این دارو باید طی ۷۲ ساعت از مقاربت کنترل نشده ، مصرف ‌شود. سپس ۱۲ ساعت بعد از مصرف اولین قرص ، باید دومین قرص را میل کنید. در این صورت ، تا حد زیادی احتمال بارداری را کاهش می‌دهید.

میزان اثر بخشی لوونورژسترل

اثر بخشی این روش با قرص های لوونورژسترل حدود ۹۹ % و با استفاده از قرص های ترکیبی حدود ۹۷ % است. اثر بخشی این روش با فاصله زمانی تماس جنسی تا آغاز استفاده از روش ارتباط قابل توجهی دارد. هر چقدر فاصله زمانی تماس تا آغاز استفاده از روش کوتاه تر باشد ، اثر بخشی آن بیشتر خواهد بود.

انواع قرص های ضدبارداری و نحوه مصرف

قرص لونژیل

قرص لونژیل را می توانید بدون نسخه از داروخانه تهیه نمایید. قرص لونژیل در دو دوز ۱.۵ میلی گرمی و ۰.۷۵ میلی گرمی موجود است. اگر دوز ۱.۵ میلی گرمی را تهیه کردید ، یک عدد در اسرع وقت مصرف کنید و اگر دوز ۰.۷۵ میلی گرمی است یک عدد در اسرع وقت و یک عدد ۱۲ ساعت بعد مصرف شود. بهتر است تا ۲۴ ساعت اول مصرف شود اما مطالعات نشان داده قرص لونژیل گاها تا ۷۲ ساعت و یا ۱۲۰ ساعت هم جواب می دهند اما شانس شکست بیشتر خواهد شد.

قرص ال دی

اگر قرص ال دی در منزل دارید ، ۴ عدد قرص ال دی در اسرع وقت و نهایت تا ۷۲ ساعت مصرف شود و ۴ عدد دیگر ۱۲ ساعت بعد از دوز اول مصرف شود.

قرص اچ دی

اگر قرص اچ دی در منزل دارید ، دو عدد باهم در اسرع وقت و ۲ عدد ۱۲ ساعت بعد از مصرف اولین دوز استفاده شود.

ای یو دی

برای جلوگیری از حاملگی ، IUD قابل استفاده می باشد. این دستگاه با توقف تخمک گذاری تخمک در رحم عمل می کند و باید در عرض ۵ روز پس از داشتن مقاربت محافظت نشده قرار گیرد.

مزایای استفاده از روش های فوری جلوگیری ازبارداری 

 • با توجه به اینکه این روش برای جنین خطرناک نیست ، در صورت وقوع حاملگی ، نیازی به سقط جنین نخواهد بود.
 • می‌توان بعد از آمیزش جنسی از آن استفاده نمود.
 • استفاده از آن‌ها آسان است.
 • اشکالی در بارداری‌های آینده ایجاد نمی‌کند.

عوارض استفاده از قرص‌های اورژانسی 

 • تهوع و استفراغ عارضه شایع این روش می‌باشد برای جلوگیری از آن بهتر است نیم ساعت قبل و ۴-۶ ساعت پس از مصرف هر دوز این دارو از داروهای ضد تهوع مانند قرص دیمن هیدرینات ۲۵-۵۰ میلی گرم و یا ویتامین B6 استفاده نمود.
 • اختلال در قاعدگی که ممکن است فرد سریع پریود شود زیرا دوز بالای هورمون استفاده شده و بعد یک دفعه سطح هورمون‌ها پایین می‌افتد و باعث قاعدگی می‌شود.
 • سر درد و سر گیجه
 • احساس ناراحتی در پستان
 • افسردگی
 • اختلالات پوستی
 • تغییرات وزن بدن
 • از بیماری های عفونی مقاربتی همچون ایدز جلوگیری نمی کند.

هشدارهایی برای مصرف قرص های ضد بارداری

 • بهتر است که قرص‌ها با شکم خالی استفاده نگردد.
 • در صورت تهوع از خوردن قرص ضد تهوع خودداری نمایید.
 • در صورت استفراغ تا دو ساعت پس از استفاده از روش ، خوردن مجدد قرص‌ها ضروری خواهد بود.
 • این قرص را با آب فراوان میل کنید.
 • حداکثر دفعات مجاز استفاده از این روش در هر سیکل قاعدگی یک بار است. این روش باید در حداقل دفعات ممکن در طول دوران باروری استفاده گردد.
 • در صورت قاعده نشدن فرد در عرض ۳ هفته پس از مصرف روش اورژانسی پیشگیری از بارداری ، باید ، تست بارداری انجام دهد.

قرص ضدبارداری اورژانسی چقدر موثر است و چه کسانی نباید مصرف کنند؟

استفاده از قرص لونژیل برای خانم هایی که چاق هستند و اضافه وزن زیادی دارند موثر نیست و بهتر است که این افراد از آی یو دی استفاه کنند. اما قرص لونژیل برای دیگر خانم هایی که مشکل چاقی ندارند ضرری نداشته اما ممکن است کمی احتمال خطا داشته باشد. به عنوان مثال از بین ۸ زنی که قرص اورژانسی را برای جلوگیری از بارداری مصرف می کنند ممکن است ۱ نفر حامله شود.

اما هنگامی که ای یو دی ۵ تا ۷ روز پس از مقاربت محافظت نشده قرار بگیرد ، می تواند تا ۹۹٪ موثر باشد. قرص های ضد بارداری نباید در بارداری های کاشته شده مورد استفاده قرار بگیرد و همچنین افرادی که باردار هستند به هیچ وجه نباید از این قرص ها استفاده کنند زیرا این قرص ها فقط برای پیشگیری است نه زمانی که فرد حامله شده است. همچنین زنانی که دچار حساسیت نسبت به مواد سازنده‌ قرص های اورژانسی هستند یا آسم دارند هم نباید از این داروها استفاده کنند.

قرص های اورژانسی با چه دارو هایی تداخل دارد؟

 • برخی از داروهای گیاهی
 • داروهای سل ، صرع و ایدز
 • داروهای کاهش اسید معده مانند امپرازول
 • آنتی بیوتیک های نه‌چندان معروف

درصورتی که در مورد موضوع “طریقه مصرف قرص اورژانسی(ضد بارداری) زمان و نحوه خوردن” نیاز به راهنمایی های بیشتری داشته باشید می توانید با کارشناسان مرکز الو مشاوره در تماس باشید. همچنین در صورت تمایل سایر مطالب مرتبط را نیز مطالعه بفرمایید:

در صورتی که در حین و یا پس از مطالعه مطلب زیر در خصوص

“”

نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتری در این زمینه یا موضوعات دیگر دارید، میتوانید با مرکز الومشاوره تماس بگیرید. تا سوالات و ابهامات شما به طور کامل برطرف شوند

۹۰۹۹۰۷۲۹۵۸

تماس فقط از تلفن ثابت بدون کد و صفر

مشاورین متخصص ما همه روزه (حتی جمعه و ایام تعطیل) از ساعت ۹ صبح الی ۱۲ شب آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما میباشند

 

شما می توانید در قسمت دیدگاه سوالات خود را با مشاوران ما درمیان بگذارید …