روش مطالعه و یادگیری واژگان زبان

دانلود برنامه اندروید مشاوران 100 کنکور

حتما میدونید که بر خلاف درس عربی که قواعد نسبت به لغات مهم تره، در درس زبان انگلیسی دقیقا برعکسه و اهمیت واژگان بیشتر از قواعد هست.

در کنکور سراسری، ۸ تست زبان انگلیسی مستقیما از واژگان میاد (یعنی ۳۲ درصد زبان) و جواب دادن به سوالات بخش کلوزتست و بیشتر سوالات متن هم نیاز به این داره که روی واژگان مسلط باشید.

واژگان حفظی هستن و بعد از حفظ کردن باید مرور بشن. یک روش که خیلی خوب جواب میده و من خودم سالهاست حتی بعد از کنکور در دانشگاه و بعد از دانشگاه هم استفاده کردم و واقعا واسه جلوگیری از معنی واژگان زبان نتیجه میده استفاده از جعبه لایتنر و یا جعبه به یاد هست. در این روش شما لغت و معنی لغت رو در فاصله های زمانی مشخصی مرور می کنید و خیلی بهتون کمک میکنه که تا مدت ها معنی اون لغت رو یادتون بمونه.

جعبه به یاد

تست واژگان زبان انگلیسی:

بعد از اینکه واژگان یک درس از زبان انگلیسی رو خوندید، بلافاصله تست نزنید و سعی کنید حداقل یک روز بعد تست های واژگان اون درس رو کار کنید. وقتی قراره تعداد مشخصی تست واژگان کار کنید مثلا ۱۰ تست واژگان از کتاب کمک درسی، اول بدون خوندن متن سوالات واژگان، هر ۴ گزینه رو نگاه کنید و معنیشون رو یادآوری کنید. اگه معنی یکی از گزینه ها رو بلد نبودید پاسخنامه کتاب کمک درسی رو نگاه کنید و معنی اون گزینه (واژه) رو ببینید. وقتی این کار رو برای همه ۱۰ تست انجام دادید بعد شروع کنید صورت سوالات رو بخونید و تست ها رو کار کنید. تست هایی که نتونستید جواب بدید و معنی لغات رو فراموش کرده بودید علامت بزنید که بعدا دوباره مرور کنید.

این که بیایید فقط معنی فارسی لغات رو حفظ کنید و مرور کنید اما در قالب جمله و تست ازشون استفاده نکنید فایده ای نداره و چندان کمکی به شما نمیکنه. باید حتما لغات رو داخل جمله ببینید تا بدونید دقیقا این لغت کجا و به چه مفهومی به کار میره. پس حتما تست واژگان کار کنید و صرفا به بلد بودن معنی فارسی لغات زبان اکتفا نکنید چون در کنکور از شما نمیخوان که معنی فارسی لغت رو بگید! بلکه باید بتونید اون لغت رو در جمله به کار ببرید.

واژگان، پایه هر ۲۵ تست کنکور:

لغت بلد بودن پایه ی گرامر و متن هم هست. تا زمانی که لغت بلد نباشید نمیتونید معنی جمله رو بفهمید و معمولا نمیتونید سوالات گرامر رو هم جواب بدید. تا زمانی که لغت بلد نباشید نمیتونید بفهمید کلوزتست و ریدینگ چی گفته و جملاتشون چه معنی داره بنابرین نمیتونید سوالات این قسمت ها رو هم جواب بدین. پس لغات زبان انگلیسی رو خیلی جدی بگیرید و براشون وقت بذارید چون پایه همه تست های زبان انگلیسی کنکور اول از همه لغت هست.

معنی لغات رو با کدگذاری و طنز حفظ کنید:

مطالبی که بار هیجانی دارن و طنزآمیز هستن دیرتر فراموش میشن و مدت طولانی تری در ذهن ماندگاری دارن. سعی کنید لغات رو تاجایی که ممکنه با کدگذاری و مخصوصا چیزهای طنز آمیز حفظ کنید مثل نمونه هایی که اینجا آوردم:

surgery
کد: سر+جری
وقتی سرت جر میخوره چکارش میکنن و کجا عملش میکنن؟!
معنی: جراحی/اتاق عمل/عمل جراحی

Eminent
کدبندی و تصویرسازی ذهنی : امینم خواننده!
امینم خواننده معروفیه
معنی: معروف،مشهور

absorb
کدبندی لغت : آب +سرب
اب سرب رو به خودش جذب میکنه
معنی: جذب کردن،فرو بردن

shatter
تصویرسازی ذهنی: رفتم نونوایی یکی بی نوبت اومد نون بگیره شاطر
قاطی کرد زد همه چی رو خورد و داغون کرد (shatter)
معنی: خورد کردن/داغون کردن/شکستن

seclude
کدینگ و تصویرسازی: سه کیلو دلمه جدا کردم خریدم!
معنی : جدا کردن/مجزا کردن

ورود به فروشگاه فیلم کنکور

دانلود بهترین فیلم های کنکوری سی دی افبا دروس دبیرستان مشاوران 100 محصولات آفبا دی وی دی آموزشی کنکور


برای ثبت نام مشاوره تحصیلی کنکور کلیک کنید
 

ارتباط با رتبه های برتر:

روش اول: شما می توانید «نام و نام خانوادگی + پایه تحصیلی + مدت زمان مورد نظر خود را برای دریافت برنامه ریزی و مشاوره» مستقیما به شماره پیامک ۱۴ رقمی مخصوص هر مشاور که در جدول بالا در کنار تصویر چهره وی درج شده است ارسال نمایید. متن پیامک و شماره تلفن همراه شما بلافاصله توسط همان مشاور دریافت خواهد شد و ایشان با شماره موبایل خود به درخواست شما پاسخ خواهند داد. طی اولین تماس تلفنی مشاور با شما شرایط، روش کار و هزینه مشاوره و برنامه ریزی بلند مدت به شما اعلام می گردد.

روش دوم: علاوه بر این، می توانید از طریق تماس با شماره تلفن ۲۸۴۲۴۰۲۴-۰۲۱ درخواست مشاوره و برنامه ریزی بلند مدت خود را به مسئول ثبت نام اعلام کنید و در صورت تمایل نام مشاور مورد نظر خود را نیز ذکر کنید تا پس از هماهنگی، همان مشاور در اولین فرصت برای پاسخگویی به درخواستتان با شما تماس بگیرد.

روش سوم: علاوه بر دو روش فوق، جهت ارتباط با رتبه های برتر کنکور (اعضای گروه آموزشی مشاوران ۱۰۰) می توانید درخواست برنامه ریزی و مشاوره بلند مدت خود را به آیدی تلگرام moshaverane100_Admin@ ارسال کنید و در صورت تمایل نام مشاور مد نظر خود را نیز ذکر کنید.