تکنیک ضربدر و منها برای مدیریت زمان در جلسه آزمون

دانلود برنامه اندروید مشاوران 100 کنکور

اگه میخواهید در آزمون های آزمایشی و کنکور زمان رو مدیریت کنید و وقت کم نیارید حتما تکنیک ضربدر و منها رو اجرا کنید.

یکی از فرق های اصلی کنکور با امتحان­ات تشریحی مدرسه زمان محدود پاسخگویی به سوالات هست. هرسال خیلی از دانش آموزان معدل ۲۰ میارن ولی فقط تعداد کمی از این ها رتبه های تک رقمی، دو رقمی و سه رقمی کنکور میشن. چه کسانی؟ کسانی که در مدت زمان کم میتونن به سوالات جواب بدن. مدیریت زمان در کنکور خیلی مهمه. شاید خیلی ها دیگه هم بتونن در مدت زمان زیاد و بدون محدودیت وقت درصدهایی به خوبی درصدهای رتبه ۱ کنکور بزنن اما هنر رتبه ۱ این هست که اینقد تسلط پیدا کرده که تونسته در مدت زمان محدود به این سوالات جواب درست بده.

گاهی سوالات اول و وسط دفترچه سخت هستن و سوالات آخر دفترچه کنکور سوالات راحتی هستن. اگه شما تمام وقتتون رو بگذارید روی سوالات اول و وسط و نرسید حتی سوالات آخر دفترچه رو بخونید که شاید سوالات ساده ای باشن خیلی ضرر می کنید. باید جوری وقت رو تنظیم کنید که حداقل سوالات ساده تر رو بتونید جواب بدید چون در کنکور سوال اول درس شیمی که شاید خیلی سخت باشه با سوال آخر شیمی که شاید خیلی راحتتر باشه هر دو به یک اندازه نمره دارن، برعکس امتحانات مدرسه که معمولا سوالات سختتر و وقت گیرتر نمره بیشتری دارن. کسی که زمان زیادی صرف سوال سخت اولی کرده و حتی درست هم جواب داده اما نرسیده سه سوال آخر دفترچه رو که سوالات راحتی بودن بخونه و جواب بده کاملا ضرر کرده چون سه تا امتیاز از دست داده و فقط یک امتیاز به دست آورده. در هر کنکور سراسری هر درس تعدادی سوال سخت، تعدای آسون و تعدادی سوال وقت گیر داره که باید اینها رو شناسایی کنید و دور اول از سوالات وقت گیر حتی اگه بلد هستید جواب بدید بگذرید.

چه در آزمون های آزمایشی تابستان، چه در آزمون های طول سال تحصیلی، چه آزمون های جمع بندی یک ماه آخر مونده به کنکور و آزمون های سه روز یکبار جمع بندی و در آخر در خود آزمون اصلی کنکور سراسری واسه اینکه وقت کم نیارید باید از تکنیک ضربدر و منها خیلی جدی و دقیق و البته با شجاعت تمام و با قدرت «نه گفتن» استفاده کنید. اما تکنیک ضربدر و منها دقیقا چیه و چطور باید اجراش کرد؟ اول باید سوالات ساده، سوالات سخت و غیرقابل حل برای شما، و سوالات وقت گیر رو شناسایی کنید:

دور اول؛ شناسایی سوالات ساده، وقتگیر، غیرقابل حل

۱-سوالات ساده: اگه سوالی ساده بود و دیدید که در همون وقت قانونی خودش میتونید بهش جواب بدید همون لحظه بهش جواب بدید. مثلا یک سوال غیر حل کردنی درس شیمی رو می بینید چون قبلا مشابه این سوال رو حل کردید تقریبی میدونید در یک دقیقه میتونید بهش جواب بدید و این مبحثی که سوال ازش اومده قبلا تست های این شکلی رو کار کردید و اطلاع دارید که اینجور تست ها وقت گیر نیستن.

۲-سوالات شک دار و زمان بر: کنار این سوالات علامت ضربدر بزنید و ازشون عبور بگذرید تا بعدا برگردید بهشون جواب بدید. جدیت و دقت در اجرای این تکنیک اینجا اهمیت پیدا میکنه که شما در دور اول حرص بیخودی نزنید و با شجاعت از اینجور سوالات بگذرید. باید قدرت «نه گفتن» و عبور از این سوالات رو داشته باشید تا وقت کم نیارید چون ممکنه سوالات صفحه آخر دفترچه خیلی راحت تر باشن و بتونید در زمان باقی مانده بهشون جواب بدید. یادتون باشه سوال اول شیمی هرچقدر هم سخت و وحشتناک باشه با سوال آخر شیمی در دفترچه کنکور که ممکنه خیلی راحت باشه یک امتیاز دارن. سوالات یک درس در کنکور و آزمون ها بر خلاف سوالات امتحانات تشریحی مدرسه همه یک نمره برابر دارن. هر وقت رسیدید به اینجور سوالات باید به خودتون بگید «وقتی برا من وقتگیره بقیه عمرا نمیتونن جواب بدن! پس میرم سوال بعدی». یادتون باشه حتی رتبه اول کنکور هم همه درس ها رو ۱۰۰ درصد نمیزنه و قطعا یه سری سوالات رو بلد نیست یا براش وقت گیر هستن.

۳-سوالات سخت و غیرقابل حل: سوالاتی هستن که میدونیم حتی با داشتن وقت زیاد هم نمیتونیم بهشون جواب بدیم مثلا اون مبحثی که این سوال ازش اومده رو اصلا نخوندیم بلد نیستیم یا میدونیم که اصلا این تیپ سوال رو نمیتونیم حل کنیم حتی با داشتن زمان بیشتر. این سوالات رو هم از کنارشون خیلی ریلکس رد میشیم و یک علامت منها میزنیم.

در دور اول باید سوالات ساده رو در مدت زمانی کمتر از مدت زمانی که برای او درس در دفترچه در نظر گرفته شده جواب بدید و از هر درس چند دقیقه برای دور دوم واسه پاسخگویی به سوالات وقتگیر ضربدار ذخیره کنید. مثلا هر درس عمومی در دور اول در ۱۵ دقیقه فقط به سوالات ساده تر جواب بدید. جمعا عمومی ها در کنکور ۷۵ دقیقه وقت دارن. شما ۶۰ دقیقه دور اول به سوالات ساده تر جواب بدید و کنار سوالات وقتگیری که بلد هستید در وقت بیشتر جواب بدید ضربدر بگذارید و در دور دوم یعنی ۱۵ دقیقه باقی مانده ای که ذخیره کردید برید سراغ سوالات ضربدردار.

دور دوم؛ پاسخ به سوالات وقت گیر ضربدردار

تا اینجا خیالتون راحت هست که هیچ درسی رو سفید نگذاشتید و از خیلی از رقبا که وقت کم اوردن و ممکنه یک درس رو سفید بگذارن جلو افتادید. در دور دوم که وقت اضافه آوردید میتونید برید سراغ سوالات ضربدر دار تا با آرامش بیشتر در وقت اضافه بهشون جواب بدید. میتونید این بار از درسی که  قوی تر هستید یا درسی که ضریب بالاتری داره شروع کنید و سوالات ضربدر دار اون درس رو اول جواب بدید.

روزی چند دقیقه تمرین شناسایی نوع سوالات بدون جواب دادن

اجرای این روش فقط در جلسه‌ی آزمون کافی نیست و باید در طول هفته هم این روش رو روی تست‌ها اجرا کنید تا بتونید در جلسه‌ ی کنکور هم اجراش کنید. اجرای درست این تکنیک نیاز به تمرین داره. در همه آزمون های آزمایشی حتما از ضربدر و منها استفاده کنید.

 اگه قبلا تکنیک تست زدن با دو خودکار رو توی خونه خوب تمرین کرده باشید شناسایی سوالات شک دار و زمان بر و سوالات سخت غیر قابل حل برای شما در جلسات آزمون های آزمایشی و خود کنکور سراسری راحت میشه. پس حتما حتی وقتی که توی خونه تست زمان دار می زنید از این تکنیک استفاده کنید تا تمرین کرده باشید و برای آزمون ها و کنکور آماده باشید و بتونید خوب ازش استفاده کنید. خوبه که روزی پنج دقیقه وقت بگذارید از همون مبحثی که خوندید یا چند روز قبل خوندید یک مجموعه تست فقط نگاه کنید نیازی نیست حل کنی و فقط نگاهی به تست ها بندازید و تشخیص بدید که این سوال ساده است و در وقت قانونی میتونید بهش جواب بدید، یا این سوال وقت گیره و این یکی  اصلا بلدش نیستید. در واقع تمرین کنید فقط سوالات سخت و آسون و وقتگیر رو شناسایی کنید تا عادت کنید. روزی ۵ دقیقه وقت زیادی از شما نمیگیره ولی تمرین خیلی خوبیه واسه مدیریت زمان سر جلسه ازمون و کنکور سراسری.

 آرامش بیشتر در جلسه کنکور با تکنیک ضربدر و منها

این روش علاوه بر اینکه باعث میشه وقت کم نیارید و حداقل مطمئن بشید سوالات ساده ای که شاید دیگران وقت کم میارن جواب بدن رو شما جواب دادید، باعث میشه آرامش خاطر بیشتری پیدا کنید و سرجلسه آزمون استرس کمبود وقت نگیرید. بعضا دیده شده داوطلب هایی به خاطر استرس کمبود وقت و عجله کردن در دقایق آخر آزمون حتی یک صفحه کامل از دفترچه سوالات رو اصلا ندیدن! باید از الان این تکنیک رو تمرین کنید چون بعیده کسی بتونه اولین بار سر جلسه کنکور سراسری این تکنیک رو بدون تمرین قبلی خوب اجرا کنه.

تکنیک ضربدر و منها قدرت «نه گفتن» میخواد

نکته مهمی که در تکنیک ضربدر و منها هست اینه که بتونید اراده و هیجان خودتون رو کنترل کنید. خیلی با اراده از سوالات وقت گیر یا سوالاتی که میدونید سخت هستن تا حالا مشابه اینا رو ندیدید و تازه الان برای اولین بار میخواهید بهشون فکر کنید و مطمئنید بلدشون نیستید بگذرید برید سوالات بعدی ک آسون تر هستن رو جواب بدید. مدیریت هیجان هم یعنی اینکه هیچ درسی رو واسه صد در صد نرید سر جلسه کنکور اگه واقعا در حد صد تسلط ندارید. ممکنه امسال یک درس که اتفاقا شما خیلی قوی کار کردید رو سخت تر از حد معمول بدن مثل زیست ۹۴ و فیزیک ۹۶ تجربی و شما بخواهید حتما به همه یا بیشتر سوالات اون درس جواب بدید حیفتون میاد این همه خوندید جواب ندید هیجانی بشید بخواهید حتما جواب بدید و نمره منفی زیادی بگیرید! سر جلسه باید هیجان رو کنترل کنید.

ورود به فروشگاه فیلم کنکور

دانلود بهترین فیلم های کنکوری سی دی افبا دروس دبیرستان مشاوران 100 محصولات آفبا دی وی دی آموزشی کنکور


برای ثبت نام مشاوره تحصیلی کنکور کلیک کنید
 

ارتباط با رتبه های برتر:

روش اول: شما می توانید «نام و نام خانوادگی + پایه تحصیلی + مدت زمان مورد نظر خود را برای دریافت برنامه ریزی و مشاوره» مستقیما به شماره پیامک ۱۴ رقمی مخصوص هر مشاور که در جدول بالا در کنار تصویر چهره وی درج شده است ارسال نمایید. متن پیامک و شماره تلفن همراه شما بلافاصله توسط همان مشاور دریافت خواهد شد و ایشان با شماره موبایل خود به درخواست شما پاسخ خواهند داد. طی اولین تماس تلفنی مشاور با شما شرایط، روش کار و هزینه مشاوره و برنامه ریزی بلند مدت به شما اعلام می گردد.

روش دوم: علاوه بر این، می توانید از طریق تماس با شماره تلفن ۲۸۴۲۴۰۲۴-۰۲۱ درخواست مشاوره و برنامه ریزی بلند مدت خود را به مسئول ثبت نام اعلام کنید و در صورت تمایل نام مشاور مورد نظر خود را نیز ذکر کنید تا پس از هماهنگی، همان مشاور در اولین فرصت برای پاسخگویی به درخواستتان با شما تماس بگیرد.

روش سوم: علاوه بر دو روش فوق، جهت ارتباط با رتبه های برتر کنکور (اعضای گروه آموزشی مشاوران ۱۰۰) می توانید درخواست برنامه ریزی و مشاوره بلند مدت خود را به آیدی تلگرام moshaverane100_Admin@ ارسال کنید و در صورت تمایل نام مشاور مد نظر خود را نیز ذکر کنید.