بازار کار رشته علوم قضایی – آینده شغلی

بازار کار رشته علوم قضایی - آینده شغلی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بازار کار رشته علوم قضایی – آینده شغلی

با مشاوران گروه الومشاوره از تلفن ثابت بدون کد و صفر با شماره زیر تماس بگیرید

۹۰۹۹۰۷۲۹۵۸

پاسخگویی از ۹ صبح تا ۹ شب حتی ایام تعطیل

 

رشته علوم قضایی یکی از رشته های زیر مجموعه گروه آزمایشی علوم انسانی است که داوطلبان در آن مهارت ها و دروس یک حقوقدان را آموزش دیده و می توانند در حوزه فعالیت های حرفه وکالت نیز مشغول به کار شوند. در کشور ما به دلیل اسلامی بودن قوانین و تابعیت از قرآن کریم ، وجود افراد کارشناسی که بر اجرای احکام بر اساس اسلام حکم نمایند بسیار لازم و ضروری می باشد ، به همین خاطر مسئولانی که در این بخش فعالیت می نمایند بایستی علاوه بر آشنایی و تسلط بر علم حقوق و جزا بر منابع و علوم فقه اسلامی نیز مسلط گردند. 

علاقه مندان به این رشته می توانند از طریق شرکت در آزمون سراسری و در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد پیوسته در این رشته ادامه تحصیل دهند. همچنین بهتر است این نکته را در همین ابتدا بدانید که رشته علوم قضایی در سراسر کشور تنها در یک دانشگاه (دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری دادگستری ) ارائه می گردد. چنانچه این مطلب را تا انتها مطالعه نمایید می توانید در مورد شرایط ورود به این رشته ، بازار کار رشته علوم قضایی و دروس تخصصی این رشته اطلاعات جامعی را کسب نمایید.

شرایط ورود به رشته علوم قضایی

رشته علوم قضایی در واقع هیچ گرایشی ندارد و علاقه مندان می توانند برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در رشته حقوق و فقه حقوق اسلامی ادامه تحصیل دهند. همچنین ، تمامی داوطلبان کنکور در سه گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی ، علوم تجربی و علوم انسانی می توانند با داشتن شرایط زیر در رشته علوم قضایی تحصیل نمایند:

 • سن داوطلب می بایست حداقل ۲۴ سال تمام باشد.
 • معدل کتبی دیپلم حداقل ۱۴ و معدل کل پیش دانشگاهی ۱۴ باشد.
 • تعهد خدمت به قوه قضائیه به مدت ۲ برابر دوره تحصیل
 • عدم اشتغال به کار و تعهد به تحصیل تمام وقت
 • سلامت کامل جسمی و روانی و نداشتن سوء پیشینه کیفری پذیرش در گزینش عمومی
 • التزام به ولایت فقیه و مبانی نظام جمهوری اسلامی ایران
 • اجرای احکام دین مبین اسلام
 • داشتن شرایط عمومی آزمون سراسری

نگاهی به آینده شغلی رشته علوم قضایی

دانشجویان رشته ی علوم قضایی می توانند پس از پایان تحصیلات خود در زمینه ی توانمندی هایی که در دوران تحصیل خود کسب نموده اند فعالیت نمایند.  و سپس می توانند  در حوزه و ادارات ثبت اسناد و املاک ، فعالیت در دفاتر اسناد رسمی به صورت سردفتر و دفتریار ، نوشتن و تنظیم قراردادهای اقتصادی و بازرگانی داخلی و خارجی ، اداره تصویه ورشکستگی و سرپرستی ورشکستگان فنی و حقوقی ، اجرای احکام ، بازپرسی و دادیاری ، فعالیت به عنوان مشاوران حقوقی در وزارتخانه ها و موسسات دیگر دولتی و … مشغول به خدمت رسانی شوند. همچنین فارغ‌التحصیلان رشته علوم قضایی توانایی های لازم را برای تصدی امر قضا در دادگاه های جمهوری اسلامی ایران پیدا می کنند. البته با توجه به اینکه دانشجویان علوم قضایی ، تمامی دروس تخصصی رشته حقوق را نیز مطالعه می کنند ،‌ می توانند در صورت تمایل موقعیت‌ های شغلی فارغ ‌التحصیلان حقوق را نیز داشته باشند.

مهارت های لازم رشته علوم قضایی

 • تسلط بر زبان و ادبیات فارسی
 • قدرت استدلال بالا
 • فن بیان خوب
 • روحیه قوی و عدالت جو
 • اعتماد به نفس و خلاقیت ذهنی بالا
 • توانایی بالا در نویسندگی
 • توانایی درک منطق ریاضی 
 • آشنایی با علوم جامعه‌شناسی و روانشناسی و علوم فلسفی

مزایای تحصیل در رشته علوم قضایی چیست؟

دانشجویان در طی دوران تحصیل خود می توانند از خوابگاه و خدمات رفاهی در حد امکانات دانشگاه استفاده نمایند ، همچنین دانشجویان در طی دوران تحصیل خود از همان ابتدا به صورت کارآموز در قوه قضائیه فعالیت کرده و سپس به استخدام در می آیند. سنوات تحصیلی دانشجویان جزئی از سابقه خدمت آنها محسوب خواهد شد. پس از پایان مقطع کارشناسی ارشد پیوسته آن دسته از افرادی که دارای شرایط پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان باشند می توانند در آزمون سراسری بدون کنکور درمقطع دکترای حقوق ادامه تحصیل دهند همچنین دانشجویان در طول تحصیل ( حقوق ماهیانه کارآموزان قضایی ) را دریافت می نمایند.

دروس اصلی و تخصصی رشته علوم قضایی

در معرفی رشته علوم قضایی حتما می بایست به دروس اصلی رشته علوم قضایی توجه شود، زیرا این موضوع کمک شایانی می‌کند که ما بدانیم چه توانایی‌هایی برای موفقیت در رشته علوم قضایی نیاز خواهیم داشت و در نتیجه با معرفی دقیق تر رشته علوم قضایی می‌توان تا حدودی موفقیت در رشته علوم قضایی را تضمین کرد.

لیست دروس تخصصی

حقوق سازمان‌های بین‌المللی حقوق تجارت اشخاص حقوق تجارت شرکت‌ها حقوق تجارت‌اسناد تجاری حقوق تجارت ورشکستگی
حقوق اداری اصول فقه متون فقه حقوق مدنی متون حقوقی
آیین‌ دادرسی مدنی آئین دادرسی کیفری کار تحقیقی جرم‌شناسی قواعد نفقه
حقوق بین‌الملل خصوصی حقوق جزای اختصاصی  حقوق تطبیقی ادله اثبات دعوی پزشکی قانونی
حقوق کار        

متاسفانه معرفی رشته علوم قضایی در مدارس به خوبی صورت نمی‌گیرد. ولی مراکز مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری می‌توانند به شما در معرفی رشته علوم قضایی کمک شایان توجهی کنند تا بتوانید انتخاب رشته مناسبی برای رسیدن به بازار کار مناسب داشته باشید. همچنین در صورت علاقه مندی به کسب اطلاعات بیشتری در زمینه وضعیت بازار کار رشته حقوق ، آینده شغلی و بازار کار رشته مدیریت و … نیز می توانید با کارشناسان با تجربه مرکز الو مشاوره نیز تماس بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بازار کار رشته علوم قضایی – آینده شغلی

با مشاوران گروه الومشاوره از تلفن ثابت بدون کد و صفر با شماره زیر تماس بگیرید

۹۰۹۹۰۷۲۹۵۸

پاسخگویی از ۹ صبح تا ۹ شب حتی ایام تعطیل

 

شما می توانید در قسمت دیدگاه سوالات خود را با مشاوران ما درمیان بگذارید …