بازار کار رشته اقتصاد – آینده شغلی

بازار کار رشته اقتصاد - آینده شغلی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بازار کار رشته اقتصاد – آینده شغلی

با مشاوران گروه الومشاوره از تلفن ثابت بدون کد و صفر با شماره زیر تماس بگیرید

۹۰۹۹۰۷۲۹۵۸

پاسخگویی از ۹ صبح تا ۹ شب حتی ایام تعطیل

 

شاید زمانی که برای انتخاب رشته دانشگاهی میان انبوهی از رشته‌ ها که پس از فارغ‌التحصیلی پیشوند دکتر یا مهندس را برای شما به ارمغان خواهند آورد ، می‌گردید رشته اقتصاد جذابیت و زرق و برق آن‌چنانی برایتان نداشته باشد. اما در اهمیت خواندن علم اقتصاد می‌توان به ذکر همین نکته اشاره کرد که اگر پزشکی مرتکب اشتباهی شود جان یک نفر به خطر می‌افتد ، اگر مهندسی مرتکب اشتباهی شود اهالی یک ساختمان به خطر می‌افتند، اما اگر اقتصاد دانی مرتکب سیاست‌گذاری اشتباهی شود ، معیشت و زندگی یک ملت به خطر می‌افتد.

بنابراین علوم اقتصادی یکی از مهم ترین رشته‌ های علوم انسانی در صد سال اخیر است ، و به جرات می‌توان گفت روند توسعه و رشد اقتصادی وابسته به علم اقتصاد بوده است. به همین دلیل تصمیم گرفته ایم تا در این مقاله شما را بیشتر با بازار کار رشته اقتصاد ، وظایف یک اقتصاددان ، توانایی ها و گرایش های ارائه شده در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری آشنا کنیم.

نگاهی به آینده شغلی رشته اقتصاد

فارغ التحصیلان رشته اقتصاد می توانند در سازمان هایی هچون بخش های مختلف وزارت اقتصاد ، وزارت صنایع ، سازمان برنامه و بودجه ، بانک مرکزی ، مرکز آمار و به عنوان متصدی بانک ، کارشناس گمرک ، مدیر مالی ، تحلیل گر مالی ، کارشناس امور مالیاتی ، استاد دانشگاه ، پژوهشگر ، مدیر فروش ، کارشناس بازاریابی ، کارشناس بیمه ، کارشناس خرید و تدارکات ، کارشناس تحقیقات بازار ، مشاور کسب وکار ، روزنامه نگار و نویسنده ، وزارت خانه ها و …  مشغول به کار شوند. در این رشته ارتباط گیری بسیار مهم است پس چنانچه می خواهید مشاور راه اندازی و افزایش بازدهی کسب و کارها باشید ، بهتر است بدانید باید همواره به روز باشید. فعال بودن در محیط دانشگاه و شرکت در همایش های مختلف می تواند گزینه مناسبی برای شناخت نقاط ورود به بازار کار در رشته اقتصاد باشد.

شما می توانید با شناخت فضای جامعه خود دست به کار شده و کسب و کار جدیدی راه اندازی نمایید.  همچنین کار بر روی برندسازی شخصی در رشته اقتصاد امروزه از جمله مهم ترین روش های ورود به بازار کار در این رشته خواهد بود. نکته مهم دیگر در مورد بازار کار رشته اقتصاد این است که این رشته باعث ساختن ذهنی فعال و انتخابگر برای دانشجویان می شود ودر نهایت افراد فارغ التحصیل این رشته می توانند به غیر از موارد بالا به فکر چیدن تدارکات و ایجاد بنگاه های خدماتی و بازرگانی شخصی نیز باشند. در نهایت به عنوان یک جمع بندی می توان بازار کار این رشته را با توجه به مهارت های آموخته شده نسبت به دیگر رشته های علوم انسانی دارای جایگاه والایی دانست.

توانایی ها و وظایف یک اقتصاددان

لازم است که دانشجویان اقتصاد به مباحث اجتماعی علاقه‌مند بوده و الفبای جامعه‌شناسی ، علوم سیاسی و روانشناسی را بدانند زیرا رشته اقتصاد یک حلقه از علوم اجتماعی است و زنجیره علوم اجتماعی نیز به هم مرتبط است. دانشجوی اقتصاد باید در درس ریاضی نیز قوی بوده و دارای نگاهی تحلیل‌گر باشد تا هم در مطالعه دروس دانشگاهی مثل اقتصادسنجی و هم در بازار کار موفق باشد.

بنابراین علاقه به جامعه و فعالیت‌های اجتماعی برای دانشجویان این رشته ضروری است. علم اقتصاد یکی از پایه‌های اصلی جامعه است و باید در ارتباط با موضوعات دیگر فرهنگی ، سیاسی و اجتماعی مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد. چرا که هر جامعه‌ای ویژگی‌های خاص خود را دارد و یک کارشناس اقتصاد باید بتواند اطلاعات علمی خود را با جامعه مورد نظر تطبیق قرار دهد. از وظایف اقتصاد دان ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • توانایی تجزیه و تحلیل مسائل اقتصادی در زمینه‌های مختلف صنعتی، کشاورزی، بازرگانی و خدمات
  • توانایی انتخاب بهترین روش حل مسئله
  • به روز بودن دانش و اطلاعات اقتصادی
  • نگاهی ریزبینانه به محیط پیرامون
  • تحلیلگری فروش و بازار
  • تحلیلگری بازار سرمایه

وضعیت ادامه تحصیل رشته اقتصاد چگونه است؟

امکان ادامه تحصیل برای مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری وجود خواهد داشت. و فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی رشته اقتصاد می توانند رشته هایی که مجاز به تحصیل در آن ها هستند را مشاهده و بررسی نمایند. در جداول زیر ، رشته ها و گرایش های این دو مقطع را برای سهولت دسترسی شما عزیزان ارائه خواهیم داد:

جدول رشته ها و گرایش های مقطع ارشد اقتصاد

رشته گرایش
علوم اقتصادی توسعه اقتصادی و برنامه ریزی
برنامه ریزی سیستم های اقتصادی
اقتصاد انرژی
بانکداری اسلامی
اقتصاد و تجارت الکترونیک
اقتصاد اسلامی
اقتصاد نظری
اقتصاد شهری
اقتصاد فرهنگ و هنر
اقتصاد محیط زیست
اقتصاد مالی اسلامی
اقتصاد آموزش
اقتصاد نفت و گاز تجارت نفت و گاز
نهادها و سیاست های بین الملل در نفت و گاز
حقوق تجاری و قراردادهای بین المللی نفت و گاز
مدیریت مالی نفت و گاز
اقتصاد کشاورزی سیاست و توسعه کشاورزی
اقتصاد تولید و مدیریت واحدهای کشاورزی
اقتصاد منابع طبیعی و محیط زیست
بازاریابی محصولات کشاورزی

جدول رشته ها و گرایش های مقطع دکتری اقتصاد

رشته گرایش
علوم اقتصادی اقتصاد بیمه
اقتصادسنجی
اقتصاد پولی
اقتصاد اسلامی
اقتصاد بخش عمومی
توسعه اقتصادی
اقتصاد بین الملل
اقتصاد مالی
اقتصاد شهری و منطقه ای
اقتصاد منابع
اقتصاد ریاضی
اقتصاد نهادگرا
اقتصاد ایران
اقتصاد اقتصاد سلامت
اقتصاد نفت و گاز بازارها و مالیه نفت و گاز
حقوق و قراردادهای نفت و گاز
مدیریت قراردادهای بین المللی نفت و گاز
حسابداری

معرفی بهترین دانشگاه های ارائه دهنده رشته اقتصاد

دانشگاه

دانشگاه علامه طباطبایی دانشگاه صنعتی شریف دانشگاه ایلام
دانشگاه تهران دانشگاه الزهرا دانشگاه تبریز
دانشگاه فردوسی مشهد دانشگاه مازندران دانشگاه اصفهان

چنانچه بعد از مطالعه این مقاله احساس نمودید که نیاز به مشاوره تخصصی تری در مورد بازار کار رشته اقتصاد و یا سایر رشته ها همچون آینده شغلی و بازار کار رشته مدیریت ، وضعیت بازار کار رشته حسابداری و…. داشتید می توانید با کارشناسان مرکز الو مشاوره تماس گرفته و ابهامات پیش آمده را برطرف نمایید تا به بهترین گزینه برای انتخاب رشته و آینده شغلی مناسب دست پیدا کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بازار کار رشته اقتصاد – آینده شغلی

با مشاوران گروه الومشاوره از تلفن ثابت بدون کد و صفر با شماره زیر تماس بگیرید

۹۰۹۹۰۷۲۹۵۸

پاسخگویی از ۹ صبح تا ۹ شب حتی ایام تعطیل

 

شما می توانید در قسمت دیدگاه سوالات خود را با مشاوران ما درمیان بگذارید …